18 Aralık 2017 Pazartesi

KONSANTRE PARFÜM ALIŞVERİŞİ
      Selamlar kızlar , 

  Blogumda daha önce parfümlerle ilgili yazı paylaşmadığımı gördüm. Bu yüzden hem parfümlerle ilgili bilgiler hem de yaptığım alışverişi sizlerle paylaşmak istedim.
Tabiki size burada parfümün tarihçesini açıklamayacağım. O tarz sıkıcı yazıları ben de sevmiyorum  :)

Kısaca parfümlerden bahsedersek ; 

* Üst Nota ( Sıkıldıktan ilk 15 dk 'da aldığımız kokular )
* Orta Nota ( 1-2 saat içinde aldığımız kokular )
* Alt Nota ( Dip nota da denilir. Kalıcılığı sağlar. ) 'lardan oluşuyor.
Bu yüzden parfüm seçimlerinizde üst nota yerine alt notaya bakıp karar vermek daha doğru olur. Çünkü teninizde kalacak olan koku alt notadaki kokulardır.

Peki , yanımızdan geçen insanların parfümleri çok güzel kokuyor ama biz sıktığımızda daha farklı kokuyor. Bunun sebebi ne ?
* Eğer parfümü teninize sıktıysanız ; cildinizin temizliği , ten renginiz , teninizin kokusu ve ten kimyanız kişiden kişiye farklılık gösterdiği için kokular da farklı hissedilir.
Parfümü tenime mi sıksam daha kalıcı olur yoksa kıyafetimin üzerine mi ?
* Parfümler tene sıkıldığında daha kalıcı olurlar. Vücut ısımızla birleştiği için ortama daha çok koku yayılır. Özellikle boyun , ense , kulak arkası , bilekler ve dirsek içleri kokunun en fazla kalıcı olduğu bölgelerdir.
* Eğer ki cildiniz kuruysa parfüm sıkmadan önce cildinize losyon veya nemlendirici uygularsanız parfümünüz daha kalıcı olacaktır. Losyonunuzu da ya parfümle aynı kokuda ya da parfümünüzün başka kokuyla karışmaması için daha az kokulu olanları tercih edebilirsiniz. Artık çoğu marka da kendi parfümüyle aynı kokuda olan vücüt losyonları üretiyor zaten.
EDC , EDT , EDP ve Parfume Extrait gibi bir çok parfüm çeşidi var. Peki bunlar ne oluyor , hangi parfüm türü daha kalıcı ? 
* Aslında kafamızı karıştıran bir şey yok :)
EDC : Kalıcılığı en düşük olan parfüm çeşidi. Genelde bu parfümler tende 3-4 saat kalıyorlar.
EDT : Kalıcılığı 4-6 saat süren parfümler. Genelde parfümlerin üzerinde EDC/EDT yazar. Orta kalıcılığı var diyebiliriz.
EDP : Orta fiyat ve pahalı parfümlerde genellikle olan ibare budur. 6-8 saat kadar kalıcılığı vardır. Özellikle gece kokularında 
kokuları EDT olur.
PARFUME EXTRAİT : Parfümün özütü de diyebiliriz. Saf koku anlamına gelir. Genellikle pahalı parfümlerde ya da özel üretim kokularda olur. Kalıcılığı 12 - 12 saat üzeridir.

Parfümlerle ilgili bildiğim kısa bilgileri verdikten sonra gelelim benim yaptığım alışverişe :)
İnstagramda dolanırken Konsantre Parfüm sayfasını gördüm. Klasik doldurma parfümlerden tamamen farklı bir marka anlayışına sahip olan bu firma hem büyük boy hem de çantanızda taşımanız için roll-on şeklinde parfümler üretiyorlar. 
Büyük boyları 50 ml , küçük boyları 5 ve 10 ml lik şekilde. 
Esanslar İsviçre'den geliyor. Paketlemesini de kendileri yapıyor. Roll-on olan saf parfüm halinde. 50 ml lik olanlar da Extrait De Parfume şeklinde. Her çeşit koku var. İstediğinizi seçebiliyorsunuz.


 Ben de siteden merak ettiğim 2 kokuyu seçtim. İlki Dior'un ikonik parfümü olan Hypnotic Poison , ikincisi de bu sene yeni çıkan ve şişe tasarımıyla oldukça beğenilen Carolina Herrera'nın 
Good Girl'i. 50 ml 'lik olanı Good Girl , roll-on olanı da Hypnotic Poison olarak sipariş ettim. İkisi de daha önce denemediğim kokular olduğu için oldukça heyecanlanmıştım ve kokularını merak ediyordum. Oldukça yoğun kokuyorlar. Baya baskın kokuları var. Good Girl ; Sümbülteber , Tonka , Yasemin ve Kakao notaları barındırıyor. Hypnotic Posion da ; Sandalağacı , Vanilya , Sümbülteber , Misk , Yasemin , Badem , Kimyon ve İnci Çiçeği notlarını barındırıyor. İkisi de oldukça seksi kokular. Biraz ağır oldukları için genellikle gece tercih edilebilir. Hynotic Poison 'u roll-on şeklinde tercih ettiğim için onu gündüz de çok az uygulayıp kullanırım diye düşünüyorum.Sipariş ettiğiniz ürünler bu karton kutuda geliyor. 80 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargosu ücretsiz.Kutuda parfümleriniz kese kağıdı içinde geliyor. Herhangi bir kırılma olmadı.Pafümlerin şişeleri bu şekilde. Bu ikili setin fiyatı da 80 TL ve kargosu ücretsiz. Sitelerinde tekli ya da set şeklinde
 seçenekleri mümkün.Roll-on olan da bu şekilde.

Parfüm satın almak isterseniz Konsantre Parfüm 'ün online sitesinden alabilirsiniz. Ayrıca Facebook hesapları da var :)
2 yorum:

  1. Valla ne güzel bilgilendirici bir yazı olmuş ayrıca güle güle kullan canım :)

    YanıtlaSil
  2. internette konsantreparfum.com ısımlı ıstede buldum bu parfumlerı. bır parfum hastası olarak bayıldım dıyebılırım. bı kere ıcınde alkol olmadığı ıcın çabucak ucmuyor vücüdun ısısı ile yavaş yavaş buharlaşıyor buda onu çok kalılcı yapıyor. tende durum boyle. giysilerde ise kullandığım tişort u çamaşır makınesınde yuksek derece yıkadığım halde çıkardığımda hala dip notaları duyuluyordu.
    hele sabahları dolabı açıyorum haaaar diye burnuma doluyor parfumun kokusu. bence kalıtesının çok altında bır fıyata satıyorlar. tam bır fıyat performans urunu .ben memnun kaldım

    YanıtlaSil